Nakon predugog zimskog perioda, stiglo je konačno proljeće. Dani su dulji, temperature ugodnije, odjeća koju nosimo laganija. Više vremena provodimo na otvorenome. Zvuči idealno!

Iako nam se čini kao nepotrebna gnjavaža, znojenje je vrlo bitan fiziološki proces, pomoću kojeg se regulira tjelesna temperatura. Kada je toplije, kada trčimo ili smo fizički aktivniji, znojimo se. Isparavanjem znoja tijelo se hladi i sprečava pregrijavanje. Dobro je što o tome ne moramo brinuti i razmišljati. Naime,  aktivnost žlijezda znojnica pod kontrolom je vegetativnog živčanog sustava, koji nije pod utjecajem naše volje. Smatra se da naše tijelo ima 2-4 milijuna žlijezda znojnica, koje su najgušće raspoređene na tabanima i pazuhima, a najrjeđe na području bedara.

Znojenje ima još jednu bitnu funkciju, a to je da se znojenjem tijelo rješava nekih toksina. Naš sofisticirani organizam rješava otpadne tvari disanjem, putem mokraće, stolice i znojenjem. Sigurno ste primijetili da Vaš znoj nekada ima jači ili samo drugačiji miris. Konzumiranje jake, začinjene hrane, suhomesnatih proizvoda, alkohola, kofeina, nikotina i nekih lijekova može utjecati na miris pa i na količinu znoja. Poznato je da su i žene u prošlosti  itekako pazile što konzumiraju kako bi njihova koža i dah imali ugodan miris. Čak su žvakale listiće metvice i pile čajeve kako bi njihov znoj bolje mirisao.

Fiziološko pojačano znojenje javlja se tijekom pojačanog fizičkog napora, u trudnoći, periodu menopauze, kod debljih osoba, u vrućoj klimi i sl. Kod zdravih osoba takvo pojačano znojenje najčešće je lokalizirano u predjelu dlanova, stopala i ispod pazuha.

Uzroci prekomjernog znojenja ( hiperhidroza ), koje je posljedica povećane aktivnosti žlijezda znojnica, nisu do kraja istraženi. Pretpostavlja se da dolazi do poremećaja funkcije simpatičkog i parasimpatičkog autonomnog živčanog sustava zaduženog za lučenje znoja. Uočeno je međutim, da nasljedni čimbenici igraju veliku ulogu u učestalosti te pojave. Oko 50% oboljelih navodi slične probleme kod članova svojih obitelji. Za neke bolesti se otkrila povezanost sa pojavom  prekomjernog znojenja, kao na primjer endokrini poremećaji, bolesti središnjeg živčanog sustava, maligne bolesti, stanja kardiovaskularnih poremećaja, hipoglikemija i uzimanje nekih lijekova. Uzrok može biti i emocionalni ili psihički stres.

Pojačano ili prekomjerno znojenje značajno utječu na kvalitetu svakodnevnog života pogođene osobe. Često presvlačenje, tuširanje, vlažni dlanovi koje drugi primjećuju, osjećaj da miris znoja vrijeđa ljude u našoj blizini, sve su to činjenice koje takvim osobama itekako zagorčavaju život i stvaraju dodatni stres.

Koža koja je stalno vlažna idealno je mjesto za razmnožavanje bakterija i gljivica. Smatra se da na 1 cm2 naše kože živi i do milijun bakterija. Osobito ih puno ima ispod ruku, u predjelu pazuha. Bakterije metaboliziraju određene spojeve ( lipide i proteine ) koji se nalaze u znoju, a kao posljedica toga nastaje neugodan miris tijela.

Noge moje lagane

Pojačano ili prekomjerno znojenje nogu pogađa veliki broj ljudi. Kada dođu topliji dani problem je izraženiji i češći. Obuća i čarape koje nosimo trebali bi biti od prirodnog materijala. Obuća ne smije biti preuska i neudobna. Tople dane iskoristite za nošenje što otvorenije obuće. Budite bosi kada god to možete.

U našim ljekarnama možete pronaći razne preparate u obliku sprejeva, pudera i krema koji će dezodorirati vaša stopala, neutralizirati neugodan miris, spriječiti nastajanje gljivične infekcije i smanjiti pojačano znojenje. Kod pretjeranog znojenja preporuka je korištenje gela ili tekućeg pudera sa urotropinom. Djelovanjem kiseline iz znoja na urotropin nastaje formaldehid koji umanjuje aktivnost žlijezda znojnica, a time i samo znojenje. Nanosi se na čiste i suhe noge, najbolje navečer. Koristi se najdulje 7 dana. Ako je potrebno postupak se može ponoviti nakon pauze od 20 dana. U slučaju pojave preosjetljivosti na pojedine sastojke, pojavu crvenila, svrbeža ili otoka, primjenu treba odmah prekinuti.

Stopala također treba njegovati, kao što njegujemo i ostatak tijela. Sjetite se, ona nose naše cijelo tijelo. Važno je redovito, jedanput tjedno odstraniti rožnati sloj kože. Napravite svakih nekoliko dana ugodnu kupku za noge, svakodnevno utrljajte neku hidratantnu kremu, losion ili ulje u kožu stopala.

Preporučamo barem jedanput tjedno, priuštite si ugodnu kupku za noge, dok gledate neki dobar film ili čitate knjigu. Postupak je vrlo jednostavan. Napunite odgovarajuću posudu toplom vodom (neka bude dovoljno velika da vaša stopala udobno stanu unutra ). Na dlan ili neku manju posudu stavite šaku krupne morske soli. Na sol nakapajte 10 do 15 kapi eteričnog ulja, prstima promiješajte sol i eterična ulja i dodajte u toplu vodu. Vaša je kupka gotova. Namačite noge 20 do 30 minuta i uživajte. Nakon ovog postupka vrlo lako ćete odstraniti rožnati sloj kože sa pete i rubova stopala, kao i odumrlu kožu oko noktiju, a pravilnim odabirom eteričnih ulja možete pokrenuti detoksikaciju, potaknuti cirkulaciju, otkloniti bolove, napetost i umor u nogama, dezodorirati kožu stopala i spriječiti bakterijske i gljivične infekcije na koži. Evo nekoliko prijedloga:

Eterično ulje čajevca ima izuzetno širok antimikrobni spektar djelovanja. Vrlo aktivno i snažno djeluje na bakterije, viruse i gljivice. Osim toga svojom snažnom imunostimulirajućom aktivnošću povećava obrambenu sposobnost organizma. Otklanja umor i bolove u mišićima, te pomaže kod tegoba sa venama.

Eterično ulje ružmarina snažno potiče cirkulaciju, pomaže kod tegoba reumatoidnog artritisa, ukočenih i preforsiranih mišića, potiče lučenje otpadnih tvari. (Oprez! Navečer razbuđuje i može povisiti krvni tlak! )

Eterično ulje cedar atlaski očarava već svojim mirisom. Posjeduje snažno antiseptično djelovanje, odlično djeluje protiv gljivica, potiče cirkulaciju limfe, razlaganje masti i izlučivanje štetnih produkata metabolizma iz tijela.

Eterično ulje lavande iako je veoma nježno ulje, snažno djeluje protiv bolova. Odlična je pomoć u borbi protiv gljivica, relaksira i umiruje, pa je izvrstan odabir za večernju kupku prije spavanja. Lavanda je jedino eterično ulje koje se smije direktno staviti na kožu, pa čak i na ranu. Posjeduje snažno antiseptično svojstvo i potiče zarašćivanje, ne peče, pa je izvrsno za tretiranje rana i opekotina.

Eterično ulje čempresa odlično tonizira krvožilni sustav. Muče li Vas problemi sa ispucanim kapilarama ili proširenim venama ovo ulje bi svakako trebalo biti sastavni dio vaše kupke . Potiče lučenje viška tekućine iz organizma, djeluje dezodorirajuće i smanjuje znojenje.

Eterično ulje eukaliptus globulus češće se koristi kod infekcija respiratornog sustav, ali posjeduje i analgetsko djelovanje, pa se koristi za ublažavanje reumatskih i neuralgičnih bolova. Njegov rođak eukaliptus limunski potiče lučenje otpadnih tvari metabolizma iz organizma, a očarava i svojim mirisom.  Pomaže i kod otklanjanja celulita. U ovaj popis mogli bismo dodati još i eterično ulje grejpa koje pomaže razgradnju mliječne kiseline, zatim eterično ulje petitgraina koje izvrsno opušta mišiće te mažuran i bosiljak, limunsku travu, limun, bor, đumbir, papar.

Savjet je da odaberete svega 3 ulja za početak, bit će vam dovoljna, a i financijski izdatak će biti umjeren. Obratite nam se u ljekarni, a mi ćemo za Vas vrlo rado izraditi mješavinu od nekoliko eteričnih ulja koja će najbolje odgovarati Vašim potrebama i problemima. Bit će to jedinstvena mješavina, izrađena isključivo za Vas.

Atletsko stopalo je gljivična infekcija koju je iskusilo gotovo 70% ljudi. Naziv potječe iz činjenice da ga često imaju sportaši koji se više znoje i nose zatvorenu sportsku obuću kroz koju noga ne diše. Postoje zanimanja gdje je zatvorena, čvrsta obuća sastavni dio zaštitne opreme, koju je radnik obavezan nositi. Sjetite se zatim konobara koji i na plus 30 nosi duge hlače i zatvorene cipele, dok vi šećete u kratkim hlačama i japankama. Uzročnik atletskog stopala su gljivice. Javlja se najčešće kao crvenilo kože sa osjećajem svrbeži, žarenja ili peckanja, nastaju plikovi, koža se guli ili puca. Obično se javlja između četvrtog i petog prsta, zatim se širi i može zahvatiti čak i nokte. Liječenje oboljelog nokta veoma je mukotrpan i dug proces.

U našoj ljekarni izrađujemo uljnu mješavinu protiv gljivica na noktima, koja uz redovitu upotrebu uspješno rješava problem nokta zahvaćenog gljivičnom infekcijom. Mješavina se prodaje u bočici koja je opremljena kistićem radi lakšeg nanošenja. Preporuča se korištenje barem dva puta dnevno, a duljina korištenja je individualna i ovisi o zahvaćenosti nokta. U pravilu se koristi dok zaraženi dio nokta nije u potpunosti odstranjen.

Ako ste ljubitelj aromaterapije i dajete prednost prirodnim preparatima, spremni smo za Vas izraditi uljnu mješavinu za tretiranje gljivica na nogama. Rado ćemo uzeti u obzir vaše želje, ideje i potrebe, te pružiti kvalitetan savjet.

Što kupiti? Dezodorans ili antiperspirant?

Dezodoransi ne sprečavaju znojenje, ali suzbijaju neugodan miris znoja. Često sadrže antiseptike, te uništavaju dio bakterija koji su uzročnici lošeg mirisa. Ako ste imali dug i stresan dan vjerojatno ćete pri kraju dana imati neobičan osjet mješavine mirisa vašeg znoja i mirisa dezodoransa. To naravno i nije neki problem ako ste na putu kući i možete otići pod tuš. Međutim, što ako vas još čeka na primjer, neki važan sastanak ili cijenjeni klijent, na koga želite ostaviti dobar dojam, a nemate vremena odjuriti pod tuš? U tom slučaju, savjet je koristite antiperspirant. Najčešći sastojak su aluminijeve soli, koje zatvaraju pore i smanjuju aktivnost žlijezda znojnica pa se manje znojite.

Jesu li antiperspiranti štetni za zdravlje? Mnogi stručnjaci u području medicine upozoravaju da začepljenje pora i sprečavanje znojenja nije zdravo. Već smo rekli, znojenje je prirodan način kojim organizam regulira tjelesnu temperaturu i luči otpadne produkte metabolizma.  Neka istraživanja su pokazala povezanost između redovitog korištenja antiperspiranata  koji sadrže aluminijeve soli i raka dojke. Smatra se da je rizik veći ako se nanose na svježe obrijane pazuhe. Druge studije su pokazale kako se aluminij apsorbira preko kože, ulazi u krvotok i zatim nakuplja u mozgu. Ovaj fenomen znanstvenici povezuju sa porastom Alzheimerove bolesti.

Dezodoransi su smatrani bezopasnijima po zdravlje od antiperspiranata. Nedavna su istraživanja međutim potvrdila povezanost parabena, koje sadrže mnogi dezodoransi sa učestalošću pojave raka dojke. Naravno postoje i oni, koji tvrde da postoje rizici, ali zanemarivi. Parabeni su grupa spojeva koji se koriste kao najstariji konzervansi u hrani, farmaceutskim proizvodima i kozmetici. Prirodno se pojavljuju u mnogim biljnim izvorima ( npr. mrkva i borovnice ). Neki parabeni ( metil i propil parabeni ) koji se proizvode sintetski ( jeftiniji način proizvodnje ), 100% su identični onim prirodnim, molekularno, strukturno i biokemijski. Smatra se da imaju nisku toksičnost i organizam ih dobro preradi, ne nakupljaju se i ne pohranjuju u tijelu. Koriste se za kontrolu rasta bakterija i plijesni. Svima nama je jasna činjenica kako bi se većina preparata na policama pokvarila, kada ne bi sadržavala konzervanse. Osobe kod kojih ovi spojevi izazivaju preosjetljivost ili alergijsku reakciju svakako ih moraju izbjegavati.

Što na kraju kupiti? Možda je najpametnija preporuka, umjesto antiperspiranta kupiti dezodoranse bez parabena. Pažljivo čitajte deklaracije! U trgovinama zdrave hrane i kozmetike prodaju se prirodni dezodoransi koji ne sadrže parabene. Vrlo su popularni oni koji sadrže ekstrakt bambusa, koji posjeduje antibakterijsko djelovanje, pa smanjuje mogućnost stvaranja neugodnog mirisa. Svakako pažljivo čitajte! Na žalost neki prirodni dezodoransi nisu 100% prirodni!

Prirodni kristalni deo kamen je prirodna mineralna sol, ammonium alum, u kozmetici poznata i korištena preko 100 godina. Kristalni kamen se navlaži vodom i nanosi na područje pazuha. Na kožu ispušta mikro sloj mineralne soli koji djeluje antibakterijski, te sprečava stvaranje neugodnog mirisa. Ne zatvara pore, ne smanjuje znojenje, ne sadrži parabene, niti aluminijeve spojeve, bez alkohola je i bez mirisa. Nakon upotrebe potrebno je kamen obrisati suhim ručnikom. Ovaj deo kamen se troši vrlo sporo i traje dugo. Možda je ovo najprirodniji, najugodniji i najzdraviji način, kako sačuvati osjećaj svježine i pobijediti u borbi sa znojem i neugodnim mirisom tijela.

Autor: Ljekarna Čakovec
×