Kardiovaskularni sustav čovjeka čine srce, krv i krvne žile. Glavna funkcija krvnih žila je prenošenje krvi po tijelu, a dijelimo ih na arterije, vene i kapilare. Arterije su krvne žile koje prenose krv (a time i kisik i hranjive tvari) iz srca u sve dijelove tijela, vene prenose krv siromašnu kisikom u srce dok su kapilare najmanje krvne žile čija je uloga povezivanje arterijskog i venskog sustava.

Stijenke arterija su deblje, jake i složenije građe od venskih zbog uloge prijenosa krvi iz srca koja njima teče pod visokim tlakom. Stijenke vena su tanje i slabije, a krv njima teče pod niskim tlakom. Pošto one vraćaju krv iz tijela u srce, krv teče suprotno djelovanju gravitacijske sile. Da bi to bilo moguće, u venama se nalaze zalisci koji sprečavaju zaostajanje i povratan tijek krvi u venama te omogućavaju nesmetan protok krvi prema srcu.

Proširene vene

Ukoliko dođe do popuštanja venskih zalistaka ili njihovog oštećenja, krv više ne teče nesmetano prema srcu već se nakuplja u donjim dijelovima tijela, izaziva pritisak na stijenke vena čime se one šire (dilatiraju)-nastaju varikoziteti. Varikoziteti su stalno dilatirane (proširene) vene koje nastaju zbog slabljenja njihovih stijenki. Zbog nefunkcionalnih zalistaka može doći do povrata krvi u venama odnosno toka krvi u suprotnom smjeru (venskog refluksa).

Proširene vene su plavkste, iskrivljene vene koje izbijaju ispod površine kože.

Pogađaju najčešće donje udove i to s unutrašnje strane nogu, gležnjeve, stražnju stranu listova gdje krv teče od stopala prema preponama suprotno djelovanju gravitacijske sile.

Proširene vene najčešči su poremećaj venske cirkulacije od kojeg pati više žena nego muškaraca.

Varikozitetima mogu biti zahvaćena i druga venska područja (hemoroidalne vene – hemoroidi, vene testisa-varikokela, a postoje i unutarnji varikoziteti –ezofageolni koji zahvaća jednjak.)

Tijek bolesti kreće se od manje neugode gdje je proširenje vena gotovo nevidljivo pa do pojave vrlo bolnih i neugodnih promjena na koži, ekcema, otvrdnuća, čireva, upala vena (flebitis) i venske tromboze. Kod venske tromboze proširene vene su uz oštećene venske zaliske dodatno začepljene venskim ugruškom. Ukoliko dođe do komplikacija, potrebna je medicinska intervencija i liječenje.

Uzroci pojave proširenih vena
  • oštećenje venskih zalistaka
  • genetska sklonost
  • dugotrajno stajanje, sjedenje ili naporan fizički rad zbog prirode posla koji se obavlja

Dodatni faktori koji utječu na pojavu proširenih vena 

  • povećana tjelesna težina
  • ravna stopala
  • uzimanje oralnih kontraceptiva
  • trudnoća
  • starija dob
  • stanje se dodatno pogoršati u toplijem dijelu godine te boravkom u toplicama, saunama.

Simptomi proširenih vena

  • bolovi i umor u nogama
  • grčevi
  • oticanje nogu
  • žarenje, peckanje
  • težina u nogama
  • pojava kapilara odnosno mreže vena na koži
  • pojava nabreklih i bolnih, kvrgavih potkožnih vena
  • koža na tim mjestima može biti suha i svrbjeti.

Kod nekih osoba radi se o vrlo blagim simptomima i estetskom problemu dok teži simptomi ometaju normalno funkcioniranje osobe, obavljanje dnevnih aktivnosti i kvalitetu života te je potrebno medicinsko liječenje.

Liječenje i ublažavanje tegoba

Upotrebom lokalnih pripravaka i dodataka prehrani pojava tegoba može se spriječiti ili se neki simptomi mogu ublažiti te usporiti napredovanje bolesti.
U ljekarnama možete pronaći gelove, kreme, emulzije i sprejeve za vanjsku primjenu te dodatke prehrani biljnog podrijetla koji će ublažiti simptome proširenih vena. Dodaci prehrani u obliku tableta i kapsula uzimaju se kroz 6 mjeseci u toplijem dijelu godine, s namjerom da se učvrste stijenke vena. Kreme i gelovi slično kao i oralni oblici učvršćuju stijenku vene, a nanose se na bolna mjesta na nogama mazanjem.

Najčešće korišteni je ekstrakt sjemenki divljeg kestena (Aesculus hippocastanum). Njegov glavni aktivni sastojak triterpenski saponin escin ublažava otečenost, smanjuje propusnost venske stijenke te time gubitak tekućine iz žila, jača stijenke krvnih žila i poboljšava njihovu elastičnost. Na tržištu dolazi kao sastojak kapsula u dodacima prehrani, a lokalno u obliku gelova. Uz ektrakt divljeg kestena gelovi često sadrže eterična ulja eukaliptusa, matičnjaka i citronele te mentol koji djeluju spazmolitički i analgetski te na taj način pridonose osjećaju ugode i olakšanja. Gel s dodatkom divljeg kestena upotrebljava se kod problema proširenih vena, otečenih, bolnih i umornih nogu, grčeva u nogama, osjećaja težine u nogama te kod upala vena, a nanosi se blagom masažom odozdo prema gore više puta na dan.
Kod oralne upotrebe oprez je potreban kod osoba alergičnih na neki od sastojaka preparata, kod osoba na antikoagulantnoj terapiji te s bolestima bubrega i jetre.

Veprina (Ruscus aculeatus) djeluje slično sjemenkama divljeg kestena. Aktivni sastojci su saponini ruscin i ruskozid te flavonoidi. Smanjuje nastanak oteklina i jača stijenke krvnih žila. Biljka je prirodni adstringent, antiimflamatorik, diuretik i venski vazokonstriktor.
Upotrebu ima kod liječenja proširenih vena, teških i umornih nogu. Može se pripremiti tinktura te čaj.

Ekstrakt lista crvene vinove loze (Vitis vinifera) sadrži flavonoide koji jačaju stijenke krvnih žila, pospješuju mikrocirkulaciju i smanjuju propusnost venske stijenke pa se upotrebljava za ublažavanje simptoma umornih, bolnih, teških i otečenih nogu. Na tržištu dolazi u obliku dodataka prehrani u tabletama te lokalnih pripravaka (gel i sprej).

Ekstrakt heljde (Polygonum fagopyrum) sadrži biofalavonoid rutin ili rutozid. Rutin jača stijenke kapilara, povećava njihovu elastičnost i pomaže kod poteškoća u venskoj cirukulaciji, umornih, otečenih i teških nogu. Ublažava osjećaj težine u nogama, noćnih grčeva u listovima te sprječava nastajanje mreže kapilara („spider“) na listovima i bedrima. Dolazi u gelu te emulziji za kožu i kapsulama za oralnu upotrebu. Emulzija se nanosi na vlažnu kožu i blago masira dok se ne upije. Kapsule pripadaju lijekovima koji stabiliziraju kapilare, koriste za liječenje oslabljene venske cirkulacije, a ublažavaju i neugodne simptome uzrokovane hemoroidima.

Aromaterapija ima također svoje mjesto u ublažavanju tegoba proširenih vena.

Eterična ulja ublažavaju simptome kao što su oticanje, grčevi, bol te potiču mikrocirkulaciju i optok limfe. Preporuka je pomiješati ih s nekim hranjivim uljem (bademovo ulje). Najčešće se koriste eterična ulja koja djeluju kao limfotonici i venotonici (borovica, cedar atlantski i himalajski, čempres, mirta, smilje, pačuli i sandal). Ona se mogu kombinirati s eteričnim uljima koja djeluju spazmolitički (lavanda, mandarina) i na taj način ublažavaju grčeve te s eteričnim uljima koja djeluju analgetski (lovor, paprena metvica, ružmarin).

S eteričnim uljima je potreban oprez!

Obratite nam se u ljekarni, a mi ćemo za Vas vrlo rado izraditi mješavinu od nekoliko eteričnih ulja koja će najbolje odgovarati Vašim potrebama i problemima.

Diosmin i hesperidin su bioflavonoidi koji se na tržištu nalaze u obliku tableta za oralnu upotrebu. Pripadaju skupini lijekova nazvanih vazoprotektivi. To su pripravci koji stabiliziraju kapilare. Upotrebljavaju se za liječenje kronične venske insufucijencije i akutnog hemoroidalnog sindroma. Kod liječenja venske insuficijencije (oštećenje vena) potrebno je pripaziti i na životne navike i stil života (izbjegavati izlaganje suncu, stajanje dulje vrijeme, smanjiti tjelesnu težinu, preporuča se kretanje, pješačenje i nošenje specijalnih čarapa). Izdaju se u ljekarni po preporuci liječnika.

Heparinske kreme i gelovi pospješuju cirkulaciju, smanjuju oteklinu i sprečavaju stvaranje ugrušaka, dakle pripadaju antivarikoznoj terapiji. Služe za liječenje upale površinskih vena.
Heparinske preparate ne smiju koristiti bolesnici alergični na bilo koji sastojak lijeka. Preparat se ne nanosi na sluznice, otvorene rane, u slučaju krvarenja i kožu zahvaćenu infekcijom. Nanosi se u tankom sloju na bolno mjesto više puta dnevno, bez utrljavanja te prekrije gazom.

Prevencija i promjena životnih navika

Postoje mjere koje možete poduzeti sami kako biste ublažili neugodu i simptome te spriječili da se stanje pogorša. Potrebno je poboljšati cirkulaciju i tonus mišića.

  • Izbjegavajte dugotrajno stajanje. Ukoliko puno sjedite, prošećite nekoliko puta dnevno. Mijenjajte položaje.
  • Ne sjedite prekriženih nogu dulje vrijeme jer na taj način sprečavate nesmetan protok krvi.
  • Odmarajte kada god je to moguće podignutih nogu, ali ne stavljajte ništa izravno ispod koljena. Spavajte s blago povišenim nogama.
  • Izbjegavajte nošenje visokih potpetica. U niskim petama mišići listova više rade i sprečava se zastoj krvi u venama. Nosite udobnu, anatomski oblikovanu obuću.
  • Koristite hidratantnu kremu ili onu s dodatkom dekspantenola ili nevena za njegu suhe kože u području vena koja svrbi. Dekspantenol će obnoviti osjetljivu kožu u području vena i spriječiti njeno oštećenje i posljedično krvarenje. Neven djeluje protuupalno.
  • Bitna je fizička aktivnost-šetnja, plivanje, brzo hodanje, vožnja biciklom. Na taj način jačate tonus mišića i potičete cirkulaciju.
  • Izbjegavajte izlaganje vrućini koja dovodi do širenja vena.
  • Smanjite tjelesnu težinu, hranite se zdravo, pijte dovoljno tekućine i prestanite pušiti.
  • Izbjegavajte čarape s čvrstom gumicom ili one koje vas stežu i sprečavaju protok krvi u gornjem dijelu tijela.
  • Koristite čarape za proširene vene prema uputi Vašeg liječnika. Čarape se navlače odmah ujutro, neposredno prije ustajanja i prije nego što noge i gležnjevi počinju naticati i nose se tijekom cijelog dana.

Specijalne elastične čarape imaju preventivnu ulogu u sprečavanju ili usporavanju razvoja venske bolesti (sprečava se daljnje proširivanje vena, bol, naticanje). Njima se također želi postići određeni stupanj kompresije nakon zahvata na površinskim venama. Postoje elastične čarape s nekoliko stupnjeva kompresije (otprilike 70, 140, 210, 280 dena). Čarape su napravljene tako da obavljaju najveću kompresiju u donjim dijelovima noge, a manju u gornjim dijelovima. Uz elastične čarape ponekad se propisuju i elastični zavoji nakon zahvata na venama. Čarape usporavaju napredovanje bolesti, sprečavaju zaostajanje krvi u venama i njihovo daljnje širenje. Olakšava se povratak venske krvi prema srcu i smanjuju se otekline. Koriste se prema uputama liječnika.

Potrebno je potražiti savjet liječnika ukoliko se stanje proširenih vena pogoršava, ukoliko dođe do upale, vena pocrveni i postane topla, ako koža iznad vene postane bolna i vlaži kako bi se na vrijeme spriječila pojava ozbiljnijih komplikacija.

Autor: Ljekarna Čakovec
×