Iako sve čajeve tako nazivamo, biljni čajevi zapravo nisu pravi čajevi. Pravi čajevi, uključujući zeleni, crni, bijeli, žuti, fermentirani i oolong čaj, kuhaju se od lišća biljke Camellia sinensis. Ostali ‘čajevi’ odnosno biljne infuzije rade se od suhog voća, cvijeća, začina ili bilja.

Poznati su po svojim ljekovitim svojstvima i dugoj povijesti korištenja u tradicionalnoj medicini, a koriste se za poboljšanje općeg zdravlja i liječenje različitih bolesti i simptoma.

Najčešće korišteni biljni čajevi

Najčešće biljke koje se kao čajni napitak koriste u našem podneblju su kamilica, metvica, šipak, bazga i lipa koje su svojstvene kontinentalnom dijelu Hrvatske.

  • Čaj od kamilice: kamilica se smatra jednom od najkorisnijih biljaka za liječenje različitih bolesti i simptoma. Ona se često koristi za smirenje živčanog sustava, smanjenje stresa i anksioznosti te za ublažavanje glavobolje i migrena. Kamilica se također koristi za liječenje upale grla, grčeva u želucu kao i za čišćenje kože i uklanjanje ožiljaka.
  • Čaj od metvice: metvica se često koristi za liječenje nesanice zbog svojih sedativnih svojstava koja pomažu u smirenju živčanog sustava i poboljšanju kvalitete sna. Ona se također koristi za liječenje upale grla, grčeva u želucu te za ublažavanje simptoma menopauze i PMS-a.
  • Čaj od šipka: snaga plodova šipka leži u njihovu sastavu – sadrže polifenole, karotenoide, esencijalne masne kiseline, likopen i askorbinsku kiselinu, a i dobar su izvor vitamina C zahvaljujući čemu je jedno od njegovih glavnih ljekovitih svojstava jačanje imuniteta. Za to su najzaslužniji vitamini C i A, ali i velike količine flavonoida i drugih biljnih antioksidansa koji podržavaju zdravlje imunosnog sustava. Tu popis dobrobiti ne završava: čaj od šipka sadrži i vitamin E, snažan antioksidans koji pomaže protiv preuranjenog starenja i sa starenjem povezanih degenerativnih bolesti. Pokazalo se da može sudjelovati u prevenciji reumatoidnog artritisa, podržavati zdravlje srca, pomoći u mršavljenju i sprječavanju probavnih grčeva, žgaravice, nadimanja te poboljšanju apsorpcije nutrijenata.
  • Čaj od bazge: bazga je bogata antioksidansima, vitaminima i mineralima te se smatra jednom od najkorisnijih biljaka za liječenje različitih bolesti i simptoma; poboljšava imunitet, smanjuje visoki krvni tlak, liječi infekcije mokraćnih sustava, smanjuje upale, poboljšava probavu, liječi anemiju, poboljšava kvalitetu sna, čisti kožu, liječi anksioznost i tjeskobu te poboljšava koncentraciju.
  • Čaj od lipe: mnoge su zdravstvene dobrobiti koje osigurava ova biljka malenih zeleno žutih cvjetova. Sjajna je kod bolesti dišnih puteva, živčanog sustava, a često za njom posežemo kada nas muče šmrcanje, kašalj, hunjavica i slični simptomi prehlade i gripe. Blagotvorno djeluje na probavni sustav pa se konzumira kod slabog pražnjenja crijeva, zatvora, grčeva i proljeva. Jednako tako se preporučuje u liječenju kroničnog kašlja, bolova kod mokrenja, umora i stresa. Cvijet lipe sadrži vitamin C, flavonoide, željezo, kalcij, tanin, glikozide, soli mangana, eterična ulja te soli vinske kiseline (tartarate). Stimulira mjenu tvari, pospješuje znojenje i tako doprinosi detoksikaciji.
Osim čajeva svojstvenih našem podneblju, vaša kuća ljekarna trebala bi sadržavati još neke vrste biljnih čajeva koji obiluju blagodatima za organizam.

  • Čaj od koprive: kopriva je poznata po svojim diuretičkim svojstvima i često se koristi za liječenje zadržavanja tekućine u tijelu te za smanjenje visokog krvnog tlaka. Ona se također koristi za liječenje infekcija mokraćnog sustava i za poboljšanje probave.
  • Čaj od lavande: lavanda se koristi za liječenje stresa, anksioznosti i nesanice. Ima umirujuća i relaksirajuća svojstva koja poboljšavaju kvalitetu sna. Lavanda se također koristi za liječenje upale grla i za ublažavanje simptoma menopauze i PMS-a.
  • Čaj od đumbira: đumbir sadrži puno zdravih antioksidansa koji se bore protiv mnogih bolesti. Pomaže u borbi protiv upala i stimulira imunološki sustav, ali je najpoznatiji po tome što je učinkovit lijek za mučninu. Đumbir može pomoći u prevenciji čira na želucu i ublažiti probavne smetnje ili zatvor. Također, može pomoći u ublažavanju dismenoreje ili menstrualnih bolova. Poboljšava cirkulaciju krvi i zdravlje srca te pomaže kod problema s mišićima i zglobovima.
  • Čaj od kadulje: kadulja je poznata po svojim ljekovitim svojstvima, a znanstvena istraživanja potvrđuju njezine brojne prednosti. Najraširenija je upotreba za grgljanje kod upale usne šupljine, otežano gutanje i upalu desni. U tom slučaju kadulja se prelije s vrućom vodom, pokrije i ostavi 10 minuta poklopljenom nakon čega se procijedi. Tako pripremljena može se koristiti do 7 dana.
    Kadulja se koristi i za ublažavanje simptoma menopauze. U tom slučaju čaj se priprema na način da se list kadulje stavi u vrelu vodu i ostavi da vrije 3 min i ne smije se poklopiti. Naime kadulja zbog svog kemijskog sastava ima ograničenu uporabu tako se kod bolesti grla može koristiti 7 dana, a kod menopauze 3 tjedna nakon čega je potrebno napraviti pauzu od tjedan dana. Čaj od kadulje nije namijenjen trudnicama i dojiljama kao ni osobama koje boluju od epilepsije.
  • Čaj od matičnjaka: matičnjak povećava elastičnost arterija, ublažava aritmije i općenito poboljšava zdravlje srca. Ova zdrava biljka pogodna je za one koji imaju problema s nesanicom ili anksioznošću. Usporava hiperaktivnu štitnjaču te pospješuje kognitivne funkcije mozga.

Savjeti za pripremu i ispijanje biljnih čajeva

Uz pomoć navedenih smjernica, pripremite čaj koji će uz fini miris i okus istovremeno sačuvati i sva svoja ljekovita svojstva.

  • Najbolje je piti svježe pripremljen čaj.
  • U slučaju da pripremate veće količine, a želite konzumirati topao čaj, čuvajte ga u termos boci kako bi zadržao toplinu jer se podgrijavanje čaja ne preporučuje.
  • Ljekovita svojstva većine biljaka gube se dugotrajnim kuhanjem stoga izbjegavajte prokuhavanje biljaka.
  • Nakon što biljku prelijete vodom, čašu obavezno poklopite i ostavite da odstoji između tri i pet minuta.
  • Prema nekim istraživanjima opetovano ispijanje vrućih napitaka može povećati rizik od raka jednjaka stoga nastojte piti blago rashlađeni čaj.
  • Prije konzumacije čaj dobro promiješajte kako bi se oslobodila što veća količina aktivnih i vrijednih sastojaka iz biljke.
  • Ne preporučuje se dodavanje mlijeka u čaj.
  • Ako niste ljubitelj nezaslađenih čajeva možete ih zasladiti medom, no u tom slučaju med dodajte tek kada je čaj blago rashlađen. U suprotnom on će izgubiti većinu korisnih svojstava. Isto pravilo vrijedi i za limun.
  • Stručnjaci savjetuju da se čaj u svrhu provođenja dugotrajnije terapije pije u razblaženom obliku i to u omjeru: 1 čajna žlica usitnjene biljke na 4-5 dcl vode
  • Za brzo i snažnije djelovanje, ali samo u iznimnim situacijama (ne prečesto) priprema se jači čaj u omjeru 1 čajna žličica biljke na 1 dl vode.
  • Skupljate li sami bilje za čaj vodite računa o idealnim uvjetima za berbu jer svaka biljka u različitom dijelu godine ima najveću koncentraciju ljekovitih tvari.
  • Bilje sakupljajte isključivo na čistim, nezagađenim područjima.
  • Izbjegavajte instant čajeve jer mogu sadržavati umjetne boje i sladila.

Moguće nuspojave ispijanja čajeva

Kao i kod svake ljekovite biljke ili lijeka, korištenje biljnih čajeva također može imati neke nuspojave. Međutim, biljni čajevi uglavnom su sigurni za upotrebu i imaju manje nuspojava od sintetičkih lijekova.

Ipak, postoje neke biljke koje mogu imati negativne učinke na određene osobe ili u određenim situacijama. Evo nekih mogućih nuspojava korištenja biljnih čajeva:

  • Alergijske reakcije: neki ljudi mogu imati alergijsku reakciju na određene biljke ili njihove sastojke. Ako se pojave simptomi alergije, poput crvenila, svrbeža, oteklina ili kašlja potrebno je prestati piti biljni čaj i posavjetovati se s liječnikom.
  • Interakcije s lijekovima: neki biljni čajevi mogu imati interakcije s određenim lijekovima što može uzrokovati neželjene učinke ili smanjiti učinkovitost lijekova. Stoga je važno obavijestiti liječnika o svim biljnim čajevima koje pijete kako bi se osiguralo da neće doći do interakcija s lijekovima koje uzimate.
  • Prekomjerna konzumacija: prekomjerna konzumacija biljnih čajeva može dovesti do nuspojava poput glavobolje, vrtoglavice, mučnine i povraćanja. Važno je pridržavati se preporučenih doza i ne prekoračivati preporučene dnevne količine biljnih čajeva.
  • Nedovoljno istraživanje: mnoga bilja i njihova ljekovita svojstva još uvijek nisu dovoljno istražena pa se ne zna dovoljno o mogućim nuspojavama njihove upotrebe. Važno je pažljivo pratiti upute o uporabi biljnih čajeva i posavjetovati se s liječnikom prije nego ih počnete koristiti.

Ukoliko se pojave neke nuspojave tijekom korištenja biljnih čajeva, važno je prestati ih koristiti i posavjetovati se s liječnikom.

Autor: Ljekarna Čakovec
×